Lajmet e reja

Video

More Video
 • Shoqata Ana e Malit – fjalime, këngë e valle për 28 Nëntorin në Staten Island
  Shoqata Ana e Malit – fjalime, këngë e valle për 28 Nëntorin në Staten Island

  STATEN ISLAND, NY – Qindra bashkatdhetarë, nën organizimin e Shoqatës Ana e Malit,u mblodhën të dielën e kaluar në Staten Island të New York-ut për të kremtuar 28 Nëntorin Hapjen dhe prezantimin e programit e [...]

  View Post
 • U mbajt në New York, Pikniku Tradicional i Shoqatës ” Ana e Malit” (Foto Galeri & Video)
  U mbajt në New York, Pikniku Tradicional i Shoqatës ” Ana e Malit” (Foto Galeri & Video)

    Kliko Foto Galeri e Piknikut Foto: Zaim Halili, Besiana Kurti, Xheladin Zeneli Me 26 Maj 2013 në Franklin D. State Park ,në Yorktown Heights (NY) u organizua Pikniku tradicional nga Shoqata Shqiptaro – Amerikane ” [...]

  View Post
 • Shoqata ” Ana e Malit ” (NY), dha mirnjohje me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Gruas
  Shoqata ” Ana e Malit ” (NY), dha mirnjohje me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Gruas

  Ditën e Shtundë, me 9 Mars 2013 në lokalin me pamje piktoreske “Vanderbilt” në Staten Island ( NY), Shoqata Shqiptaro – Amerikane ” Ana e Malit” organizoi mengjez pune dhe festiv për nderë të Ditës [...]

  View Post
 • Shoqata Ana e Malit, Nata e Flamurit 2012 – Video
  Shoqata Ana e Malit, Nata e Flamurit 2012 – Video

  Shoqata Ana e Malit në New York vazhdoj traditën e saj shumë vjeçare këtu në New York duke organizuar darkën vjetore dhe festimin e Ditës së Flamurit njikohësisht dhe 100 vjetorin e pavarsisë së Shqipërisë. [...]

  View Post
 • Pikniku i shoqatës 2012
  Pikniku i shoqatës 2012
  View Post
 • Shoqata feston Ditën e Flamurit 2010
  Shoqata feston Ditën e Flamurit 2010
  View Post

Lajmet e Fundit

MBI 2000 VETA NË PIKNIKUN MADHESHTOR TË DIASPORËS NË NEW YORK – Prezent Diogardi, Gjonaj, mysafirë nga vendlindja

| May 29, 2015 | 0 Comments
MBI 2000 VETA NË PIKNIKUN MADHESHTOR TË DIASPORËS NË NEW YORK – Prezent Diogardi, Gjonaj, mysafirë nga vendlindja

Nga Ejllo Berishaj Nën  organizimin e shoqatave shqiptare me veprimtari në SHBA  me origjinë  nga trojet tona etnike nën Mal të Zi  me 25 Maj 2015 u   mbajt pikniku i përbashkët  i shoqatave tona atdhetare. [...]

Lexo më shumë

NGA HISTORIA E KOMUNITETIT SHQIPTARO-AMERIKAN

| April 13, 2015 | 0 Comments
NGA HISTORIA E KOMUNITETIT SHQIPTARO-AMERIKAN

5-VJETORI I INAUGURIMIT TË KISHËS SË PARË KATOLIKE SHQIPTARE NË PERËNDIM Nga Frank Shkreli* Ishte 12 prilli i vitit 1970, dita kur u hap zyrtarisht Kisha dhe Qëndra Katolike Shqiptare në Shtetet e Bashkuara të [...]

Lexo më shumë

“Shqiptarët Ortodoks në Maqedoni” u promovua në Nju Jork

| April 13, 2015 | 0 Comments
“Shqiptarët Ortodoks në Maqedoni” u promovua në Nju Jork

Në Nju Jork u promovua libri “Shqiptarët Ortodoks në Maqedoni” nga autori Branisllav Sinadinovski dhe libri i bashkëshortes së tij “Rilindasit Shqiptarë”, Gordana Sinadinovska. BENSONHURST BROOKLYN NY : Në një ceremoni të organizuar mjaft bukur [...]

Lexo më shumë

Spektakël pa pagesë – Sot në Ulqin fillon Fed Cup, turne me renome i tenisit për femra

| April 13, 2015 | 0 Comments
Spektakël pa pagesë – Sot në Ulqin fillon Fed Cup, turne me renome i tenisit për femra

Të gjitha ndeshjet e turneut Fed Cup të tenisit për femra që do të mbaeht në Ulqin(13.4 – 18.4.2015) do të jenë pa pagesë për të gjithë dashamirësit e këtij sporti. Ky do të jetë [...]

Lexo më shumë

Armand Duka ka shpresë te rikthimi i pikëve të Serbisë në 17 prill

| April 13, 2015 | 0 Comments
Armand Duka ka shpresë te rikthimi i pikëve të Serbisë në 17 prill

Shqipëria e dërgoi çështjen në Gjykatën e Arbitrazhit Sportiv pasi Komisioni i Dispilinës së UEFA-s në 24 tetor 2014 vendosi dhe Komisioni i Apelit të UEFA-s e la në fuqi, humbjen në tryezë të Kombëtares [...]

Lexo më shumë

Shkencetarët Grek flasin për Camërinë

| April 13, 2015 | 0 Comments
Shkencetarët Grek flasin për Camërinë

Sudimi i parë grek që pranon gjenocidin çam! Studimi u paraqit në Universitetin Pandio të Greqisë, nga një grup profesorësh grekë të këtij universiteti, dhe është i pari që tregon për gjenocidin mbi çamët, nga [...]

Lexo më shumë

Edhe flamuri shqiptar në serialin “The Simpsons”

| March 30, 2015 | 0 Comments
Edhe flamuri shqiptar në serialin “The Simpsons”

Në serialin e famshëm të animuar “The Simpson” është shfaqur edhe flamuri kuqezi.Në pjesën e 12 të sezonit të 22-të të këtij seriali ëhstë shfaqur për një del-egacion shqiptar me flamurin kuqezi.Delegacioni duket i veshur [...]

Lexo më shumë

Nënshkruhen 11 marrëveshje të përbashkëta

| March 30, 2015 | 0 Comments
Nënshkruhen 11 marrëveshje të përbashkëta

Qeveritë e Shqipërisë dhe Kosovës zhvilluan mbledhjen e dytë të përbashkët në Tiranë   “Mos heqja e regjimit të vizave për Kosovën është paradoks i madh në raport me të shkuarën e Kosovës. Regjimi i [...]

Lexo më shumë

Sh.A. “Tradita” do të përfaqsojë shqiptarët e Malit të Zi në Festivalin Folklorik të Gjirokastrës

| March 19, 2015 | 0 Comments
Sh.A. “Tradita” do të përfaqsojë shqiptarët e Malit të Zi në Festivalin Folklorik të Gjirokastrës

18.3.2015 Njoftim për media Nga ana e Ministrisë së Kulturës së Shqipërisë, përkatësisht Qendra Kombëtare e Veprimtarive Folklorike, iu njoftoj se nga ana e tyre ka arritur Ftesa me nr. 72 e datës 12.3.2015, ne [...]

Lexo më shumë

Shoqata – Falenderon sponzoret

| March 19, 2015 | 0 Comments
Shoqata – Falenderon sponzoret

 Shoqata Shqiptaro- Amerikane ” Ana e Malit”, përkatësisht femrat aktive të kësaj Shoqate, organizuan me 8 Mars 2015 Festën Ndërkombëtare të Gruas, në restorantin ” Vanderbilt ” ,në Staten Island. Me këtë rast, ne falenderojmë [...]

Lexo më shumë