Mrekullia tjetër e Kukësit, mund 2-0 Metalurg Donjeckun

Posted By: Zaim Halili

Activist i shoqatës, webmaster the web dizajner i faqës anaemalit.org Antar i shoqatës prej vitit 1995

Skuadra KuksitEkipi i Kukësit duket se është për rekord “Guinness”. Pasi ka kaluar dy ture në Ligën e Europës, pas fitores së pastër 2-0 kundër Metalurg Donjeckut, është shumë pranë kalimit edhe të turit të tretë dhe pjesëmarrjes në “play-off” të Europa League. Një tjetër mrekulli e Kukësit, që askush nuk e kishte parashikuar. Stadiumi “Qemal Stafa” është ndezur që në minutën e 6-të, kur Malakarne ka shënuar golin e parë. Kuksianët në pjesën e dytë kanë shfrytëzuar edhe epërsinë numerike, kur një futbollist ukrainas ndëshkohet me karton të kuq. Pikërisht nga kjo marrin zemër kuksianët dhe shënojnë golin e dytë, me autor Malotën në minutën e 84-t. Ajo që bie në sy është se të dy golat janë shënuar nga mbrojtësit. Në fund Kukësi administron rezultatin, duke mos pësuar gol. Një rezultat që i jep shpresën e madhe për të kaluar edhe më tej.
Entuziazmi ka qenë i madh në stadium, pasi asnjë skuadër tjetër shqiptare nuk ka bërë më mirë se Kukësi në Europë. Për momentin, Kukësi nuk ka humbur asnjë ndeshje në Ligën e Europës, duke fituar 2 dhe barazuar 3 të tilla. Ka shënuar 6 gola dhe ka pësuar 3, duke thyer kështu edhe shifrat e Flamurtarit të vitit 1987. Tashmë mjafton që fitorja 2-0 të administrohet bukur në ndeshjen e kthimit më 8 gusht në Donjeck të Ukrainës. Asnjë nuk mundet ta parashikojë se çfarë mund të bëjë ky Kukës, pasi mund të hyjë edhe në grupet e Ligës së Europës. (Eduard.Ilnica/BalkanWeb)

Related posts

Cultural Dance Program

Cultural Dance Program

We are very excited to announce the continuation of our efforts in 2018.  Open to all Ana e Malit children Ages 5 to...