Urime Fitër Bajrami!

Shoqat Ana e Malit uron gjithë besimtarët myslimanë, gëzuar Fitër Bajramin.   Me  rastin e  festës së  Bajramit të Madh, Shoqata Shqiptaro Amerikane Ana e Malit, uron të gjithë besimtarët  e fesë Islame dhe shqiptarët kudo që jetojnë dhe punojnë. Urojmë që   kjo ...

Njoftim

Ju njoftojmë se me daten 12 Korrik në Xhamin shqiptare në Staten Island familja Çobaj do të mbaj pamjen pasmortare të babait Hasan Çobaj Pamja do të mbahet prej orës 10AM deri në orën 3PM Adresa e Xhamisë 307 Victory Blvd Staten Island NY 10301

PARADA SHQIPTARE RRËFIM I SUKSESIT

Shoqata e jonė Ana e Malit edhe kėtė vite si nė vitet paraprake dėshmoi vetėn se ėshtė e pėrkushtuar qė me angazhimin dhe dedikimin e saj tė jetė faktor i rėndėsishėm i karvanit tė fuqizimit dhe unifikimit tė diasporės tonė. Nuk thuhet pa arsye se bota i takon rinisė,...

SHOQATA " ANA E MALIT" ORGANIZON TURNIR NË FUTBOLL

 KF "Ana e Malit" është klubi  i cili me sukses po përfaqëson trevën e Anës së Malit  në arenën e futbollit lokal, rajonal dhe posaçërisht ate ndërkombëtarë. Futbollistët e këtij Klubi janë fitues të turneut ndërkombëtarë i cili u mbajt në tetor të vitit 2013 në...

BE dhe politika e standardeve të kundërta ndaj shqiptarëve

Traktati i Bashkimit Europian, respektivisht dispozitat e përgjithëshme që bëjnë fjalë për të drejtat e njeriut dhe minoriteteve, neni 2, i saj  thotë: “Unioni ( Europian) është themeluar mbi vlerat e respektit për dinjitetin njerëzor, lirisë, demokracisë, barazisë,...

NGA HISTORIA E KOMUNITETIT SHQIPTARO-AMERIKAN

5-VJETORI I INAUGURIMIT TË KISHËS SË PARË KATOLIKE SHQIPTARE NË PERËNDIM Nga Frank Shkreli* Ishte 12 prilli i vitit 1970, dita kur u hap zyrtarisht Kisha dhe Qëndra Katolike Shqiptare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, pikërisht në lagjen Bronks të New Yorkut. Ishte...