Shoqata Ana e Malit ka inicuar grumbullimin e ndihmës për bashkëvendasit tanë në Anën e Malit me qëllim të lehtësimit të situatës së krijuar me rastin e COVID-19.

Qëllimi i kësaj ësht që të ndihmojmë ato individ apo familje në Anën e Malit që gjindën në situat të rënd ekonomike si pasoj e pandemisë.

KUSH JEMI NE

 

Shoqata “Ana e Malit” mban emrin e trevës autoktone shqiptare me të njëjtin emër të Komunës së Ulqinit dhe grumbullon rreth vehtes kryesisht bashkatdhetarë të ardhur në SHBA nga kjo trevë, të cilët kanë interes të përbashkët dhe qëllim kryesor që të ndihmojnë vendlindjen dhe atdheun, kurse në komunitetin ku jetojnë (New York, New Jersey etj.) të organizojnë në aspektin humanitar, kulturoro-argëtues dhe rekreativo-sportiv. Shoqata gjithashtu angazhohet për ruajtjen e gjuhës amtare, kultivimin e traditave kombëtare si dhe kremtimin e ngjarjeve dhe festave të rëndësishme të historisë sonë kombëtare.

AKTIVITETI I SHOQATES

MËSONI SHQIP

Shoqatat ofron mësim të gjuhës shqipe për fëmijët tan, të interesuarit duhet të kontaktojn Mina Salaj

Kostoja është $50

Mësimi fillon me 26 Janar në ora 9am -12pm

Adresa

High school  2
333 Midland Ave.
Staten Islan NY

MËSONI VALLËZIM

Shoqata ofron mësim të vallzimit tradicional të zonës së Anës Malit dhe valleve tjera tradicionale shqiptare

Të interesuarit duhet të kontaktojnë Mine Salaj

Kostoja është $50

Mësimi fillon me 26 Janar në ora 9am -12pm

Adresa

High school  2
333 Midland Ave.
Staten Islan NY

DITA E GRUAS

Të nderuar nëna, motra dhe bija shqiptare ju informojmë se Shoqata Shqiptaro Amerikane, Ana e Malit organizon një tubim festivë me rastin e Ditës së Gruas

Ditën e Shtunë 7 Mars

1:00 PM – 6:00PM

Çmimi i hyrjes është $100.00

Adresa 

RUSSO’S ON THE BAY
162-45 Cross Bay Blvd
Howard Beach, NY 11414

Për bileta kontaktoni:
Mina Salaj – 917 620-1063
Suada Kurti – 917 328-4007

 Connect with Us – Lidhu me ne

twitter youtube facebook

LAJMET – NEWS

Urime Fitër Bajrami!

Shoqat Ana e Malit uron gjithë besimtarët myslimanë, gëzuar Fitër Bajramin.   Me  rastin e  festës së  Bajramit të Madh, Shoqata Shqiptaro Amerikane Ana e Malit, uron të gjithë besimtarët  e fesë Islame dhe shqiptarët kudo që jetojnë dhe punojnë. Urojmë që   kjo ...

read more

PARADA SHQIPTARE RRËFIM I SUKSESIT

Shoqata e jonė Ana e Malit edhe kėtė vite si nė vitet paraprake dėshmoi vetėn se ėshtė e pėrkushtuar qė me angazhimin dhe dedikimin e saj tė jetė faktor i rėndėsishėm i karvanit tė fuqizimit dhe unifikimit tė diasporės tonė. Nuk thuhet pa arsye se bota i takon rinisė,...

read more

SHOQATA " ANA E MALIT" ORGANIZON TURNIR NË FUTBOLL

 KF "Ana e Malit" është klubi  i cili me sukses po përfaqëson trevën e Anës së Malit  në arenën e futbollit lokal, rajonal dhe posaçërisht ate ndërkombëtarë. Futbollistët e këtij Klubi janë fitues të turneut ndërkombëtarë i cili u mbajt në tetor të vitit 2013 në...

read more