Category: Diaspora

Nju Jork: Anamalasit rreth “Valles së Bashkimit” me Flamurin kuq e zi (Foto album)

Nju Jork: Anamalasit rreth “Valles së Bashkimit” me Flamurin kuq e zi (Foto album)

| November 30, 2015 | 0 Comments

Nga Keze Kozeta Zylo Miliona e miliona shqiptarë rreth rruzullit tokësor e festojnë Ditën e Flamurit Kombëtar si ditën më të shenjtë të vitit. Edhe shoqata e mirënjohur “Ana e Malit” me kryetar z.Ismet Kurti [...]

Lexo më shumë

ALBANIAN-AMERICAN COMMUNITY TO CELEBRATE ALBANIAN INDEPENDENCE WITH FLAG RAISINGS IN NEW YORK

ALBANIAN-AMERICAN COMMUNITY TO CELEBRATE ALBANIAN INDEPENDENCE WITH FLAG RAISINGS IN NEW YORK

| November 19, 2015 | 0 Comments

FOR IMMEDIATE RELEASE  Contact: Mark Gjonaj  (347) 671-4355  Date: November 28, 2015  Time: 6:00pm  Place: Majesty Yacht, Pier 81 West 41st Street, New York, NY 10036 Event Sponsors: Albanian American Community Assoc.  Albanian American [...]

Lexo më shumë

FONDACIONI “DOM SIMON FILIPAJ”- NJË DEKADË E  AKTIVITETIT HUMANITAR DHE ATDHETAR

FONDACIONI “DOM SIMON FILIPAJ”- NJË DEKADË E AKTIVITETIT HUMANITAR DHE ATDHETAR

| November 9, 2015 | 0 Comments

Me rastin e 10 vjetorit të themelimit Kur flasim për virtyt shqiptare,gjithmonē  mendohet në tre virtytet e njohura të popullit tonë të cilat janë: besa,mikëpritja dhe trimëria.  Mirëpo , shpeshëherë harrojmë edhe një virtyt tjetër, [...]

Lexo më shumë

ANAMALASI KRENARI E KOMUNITETIT SHQIPTARO AMERIKAN

ANAMALASI KRENARI E KOMUNITETIT SHQIPTARO AMERIKAN

| September 23, 2015 | 0 Comments

New York 23 Shtator 2015 Mërgata e shqiptareve të Amerikës ka pasur valë dhe periudha të ndryshme të migrimit varësisht nga rrethanat dhe ndodhitë që kanë përciellur fatin e trojeve shqiptare në gadishullin Ballkanik . [...]

Lexo më shumë

”Dita e diaspores 2015” – Vlerësim për kontributin e mërgimtarëve tanë

”Dita e diaspores 2015” – Vlerësim për kontributin e mërgimtarëve tanë

| August 15, 2015 | 0 Comments

Në trojet ku jetojnë shqiptarët në Mal të Zi organizohet manifestimi kulturor “Dita e Diasporës” që u kushtohet mërgimtarëve shqiptarë për kontributin e tyre ndaj vendlindjes.  Manifestimi “Dita e Diasporës “në Ulqin, tani më është [...]

Lexo më shumë

“Ditët e diasporës”: Manifestim apo luftë politike për Anën e Malit?

“Ditët e diasporës”: Manifestim apo luftë politike për Anën e Malit?

| August 11, 2015 | 0 Comments

Manifestimi “Ditët e diasporës”, i cili deri këtë vit organizohej nga Biznis Klub Ana Malit (BKA),  shoqata “Ora” dhe shoqata “Ana e Malit” nga New York-u, kësaj radhe do të organizohet nga Komuna e Ulqinit dhe Organizata Turistike. Kjo kthesë në organizimin e këtij manifestimi [...]

Lexo më shumë

PARADA SHQIPTARE RRËFIM I SUKSESIT

PARADA SHQIPTARE RRËFIM I SUKSESIT

| June 27, 2015 | 0 Comments

Shoqata e jonė Ana e Malit edhe kėtė vite si nė vitet paraprake dėshmoi vetėn se ėshtė e pėrkushtuar qė me angazhimin dhe dedikimin e saj tė jetė faktor i rėndėsishėm i karvanit tė fuqizimit [...]

Lexo më shumë

MBI 2000 VETA NË PIKNIKUN MADHESHTOR TË DIASPORËS NË NEW YORK – Prezent Diogardi, Gjonaj, mysafirë nga vendlindja

MBI 2000 VETA NË PIKNIKUN MADHESHTOR TË DIASPORËS NË NEW YORK – Prezent Diogardi, Gjonaj, mysafirë nga vendlindja

| May 29, 2015 | 0 Comments

Nga Ejllo Berishaj Nën  organizimin e shoqatave shqiptare me veprimtari në SHBA  me origjinë  nga trojet tona etnike nën Mal të Zi  me 25 Maj 2015 u   mbajt pikniku i përbashkët  i shoqatave tona atdhetare. [...]

Lexo më shumë

NGA HISTORIA E KOMUNITETIT SHQIPTARO-AMERIKAN

NGA HISTORIA E KOMUNITETIT SHQIPTARO-AMERIKAN

| April 13, 2015 | 0 Comments

5-VJETORI I INAUGURIMIT TË KISHËS SË PARË KATOLIKE SHQIPTARE NË PERËNDIM Nga Frank Shkreli* Ishte 12 prilli i vitit 1970, dita kur u hap zyrtarisht Kisha dhe Qëndra Katolike Shqiptare në Shtetet e Bashkuara të [...]

Lexo më shumë

“Shqiptarët Ortodoks në Maqedoni” u promovua në Nju Jork

“Shqiptarët Ortodoks në Maqedoni” u promovua në Nju Jork

| April 13, 2015 | 0 Comments

Në Nju Jork u promovua libri “Shqiptarët Ortodoks në Maqedoni” nga autori Branisllav Sinadinovski dhe libri i bashkëshortes së tij “Rilindasit Shqiptarë”, Gordana Sinadinovska. BENSONHURST BROOKLYN NY : Në një ceremoni të organizuar mjaft bukur [...]

Lexo më shumë